Forsøgsordningen med tilladelse til jagt på de tre store hjortearter er blevet forlænget med et år frem til 31. august 2022.
Buejægere, der deltager i ordningen og vil skyde hjortevildt med bue og pil det kommende år skal huske, at de skal have en særlig påtegning i jagttegnet og indberette udbyttet.
Ordningen har kørt i tre år – siden 2017. Der er indtil videre indberetninger om 140 om nedlagte hjorte med bue og pil. I forbindelse med indberetningerne er jægerne forpligtede til at levere en række oplysninger, som Miljøstyrelsen bruger til at evaluere forsøget.
I løbet af det kommende år evaluerer Miljøstyrelsen forsøget i samarbejde med Aarhus universitet.

Nye buejægere, der gerne vil deltage i forsøgs-ordningen skal være opmærksomme på kravene til jagt med bue og pil i Danmark. Buen skal have enaAnslagsenergi (E0) på mindst 80 joule, en pilevægt mindst 33 gram og pilen mindst en 3-bladet fast spids med skærende diameter på mindst 25 mm
Du kan læse lovteksten omkring forsøget med buejagt på de tre store hjortearter her:
https://www.retsinformation.dk/eli/lta/2018/1073